Piráti svobody

0 %
(0 hodnocení)

Tato kniha historických reportáží zkušeného autora literatury faktu je volným pokračováním autorovy publikace Žraloci císaře pána (Čeští námořníci na rakouských ponorkách 1914 – 1918) a zachycuje tentokrát osudy českých námořníků od velké námořnické vzpoury rakousko-uherského loďstva v Boce Kotorské v únoru 1918 až po zrušení „československého ozbrojeného loďstva“ jako samostatné zbraně v prosinci 1921. Terst, Pula, Šibenik, Boka Kotorská, ostrov Lošinj, Zadar, Split či Rijeka se kdysi staly kusem... Celý popis

Koupit za 250 Kč
  • Od nejoblíbenějších
  • Od nejlevnějších
  • Od nejdražších

Popis

Tato kniha historických reportáží zkušeného autora literatury faktu je volným pokračováním autorovy publikace Žraloci císaře pána (Čeští námořníci na rakouských ponorkách 1914 – 1918) a zachycuje tentokrát osudy českých námořníků od velké námořnické vzpoury rakousko-uherského loďstva v Boce Kotorské v únoru 1918 až po zrušení „československého ozbrojeného loďstva“ jako samostatné zbraně v prosinci 1921.
Terst, Pula, Šibenik, Boka Kotorská, ostrov Lošinj, Zadar, Split či Rijeka se kdysi staly kusem života mnoha našich předků, kterým náročnou službu u námořnictva ještě více zkomplikovala 1. světová válka, kdy žili v rozporuplné realitě volby mezi loajalitou k císaři a odporu k jeho monarchii.
Osudy českých námořníků ve válečném loďstvu bývalé rakousko-uherské monarchie, kdy námořnické čepice s nápisem K.u.K. Kriegsmarine nosilo i několik tisíc Čechů, kteří v tomto loďstvu nehráli nijak podřadnou roli, byly stejně zajímavé i po skončení 1. světové války. Podobně jako činnost českých "mariňáků" na Jadranu je dosud minimálně známa i jejich činnost při vzniku a obraně mladé Československé republiky. Kdo dnes ví, že její první domácí bojovou jednotkou v Praze 28. října 1918 se stala právě setnina českých námořníků? Ti byli v Praze právě na dovolených či nasazeni ve válečném průmyslu a jako jednotka dobrovolníků také v listopadu 1918 obsazením Chebu, kde bylo tehdy jediné vojenské letiště v českých zemích, položili dokonce de facto i základ čs. vojenskému letectvu. Po návratu z Jadranu, kde v listopadu 1918 pod českou vlajkou za poněkud kuriózní situace vypluly na moře dokonce bitevní lodi Radetzky a Zrinyi, se stovky dalších českých námořníků jako pěchota či posádky obrněných vlaků zúčastnily bojů s maďarskými bolševiky na Slovensku.
Zcela neznámým je však i fakt, že i československé legie v Rusku měly od roku 1918 svůj námořní oddíl ve Vladivostoku a že improvizované dělové čluny legionářů sváděly úspěšné boje s bolševiky na Volze, Angaře a Bajkalu, kde stojí zvláště za pozornost bitva s bolševickými loděmi u Mysové 16. srpna 1918.
Také samotný námořní transport 56 459 legionářů po moři do osvobozené vlasti lze právem počítat k české „mariňácké“ historii. A tak současný český čtenář dostane díky této knize poprvé obsáhlé svědectví o úctyhodných námořních tradicích jeho předků.
Zobrazit více

Parametry

Žánr životopisy
Rok vydání 2002
Autor Jindřich Marek
Počet stran 272
Výrobce Svět křídel
Vazba Pevná bez přebalu matná
Jazyk české
Váha 648 gramů
ISBN 80-85280-85-X
Zobrazit více parametrů